Ozmózis rendszer és vízlágyítás alkatrészek
A vízlágyítás folyamata:
A vízlágyítás egy egyszerű kémiai folyamaton alapszik, ez az ioncsere. A vízlágyító tartályában található gyanta töltet felületére tapadt Nátrium (Na) ionok az átáramló vízben lévő, keménységet okozó Kálcium (Ca) és Magnézium (Mg) ionokkal helyet cserélnek, vagyis a víz a Ca és Mg ionok helyett a vízkeménység szempontjából közömbös Na ionokkal dúsítva távozik a készülékből.
Ez a folyamat addig folytatódik, amíg a gyanta felülete teljesen telített lesz Ca és Mg sókkal, ekkor a gyanta lemerül: a gyanta regenerálására van szükség. Csere 8-10évente.
A gyanta regenerálása
Regeneráláskor a készülék, a tartályban lévő sóoldattal lemossa a gyantát, ezáltal a megkötött Ca és Mg ionokat leüríti a szennyvíz lefolyóba, a felület pedig újra Na ionokkal lesz telítve. A regenerálást a készülék automatikusan elvégzi. Ez idő alatt a készülék vizet nem lágyít, ezért célszerű ezt éjszakára ütemezni. A folyamat végén a berendezés újra képes lágyítani a vizet. A regenerálási periódus függ a vízfogyasztástól és víz keménységétől. Ez érték helyes készülék választás esetén 3-8 nap között van.
A RO vagyis a fordított ozmózis rendszerű víztisztító készülékek képviselik a jelenleg legfejlettebb víztisztítási technológiát a háztartásokban és az iparban is!
Minden berendezés lelke a RO membrán, ami NANO szűrési fokozattal bír. Eltávolít minden 0,0001 mikrontól nagyobb szennyező anyagot, legyen az mechanikai szennyeződés, klór, kőolajszármazék, vegyszer, vírus, baktérium, stb. Így a lehető legtisztább, legegészségesebb vagyis eredendően tiszta ivóvizet biztosít nekünk és családunk számára.
A RO készülékeket két csoportba sorolhatjuk:
1. Hagyományos, puffertartályos kivitel.
A berendezéshez tartozik egy víztároló tartály. Erre azért van szükség, mert a rendszer NANO méretekben szűr. Így egy 50 GPD kapacitású membrán esetén a tiszta víz termelődés 0.6 liter/perc, ideális hálózati nyomás esetén. A mai rohanó világban sajnos nem engedhetjük meg, hogy egy pohár vízért fél percig várjunk. Ezért a rendszer automatikusan feltölti számunkra tisztított vízzel a rozsdamentes tartályt. Így ha szükséges azonnal tudunk engedni akár 8-17 liter vizet is! (A tartály mérete berendezésenként változó).
2. Direkt átfolyós rendszerű gépek.
Nagyobb kapacitású membránnal vagy membránokkal szereltek, esetenként még nyomásfokozó pumpát is tartalmaznak! Nincs szükség víztároló alkalmatosságra, hiszen percenként 2 liter vizet is elő tudnak állítani.
